شما در حال مشاهده نسخه قدیمی سایت مهدنیوز می باشد.

8521_723

8735_132
 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۷ ق٫ظ

محمد عزیزی راد

عظمت کار «عظیم»

عظیم قیچی ساز، اعجوبه ورزش کوهنوردی کشورمان، عصر چهارشنبه درحالی با استقبال گسترده مردم و مسوولان وارد فرودگاه بین المللی تبریز شد که با صعودهایش پرچم ایران را بر فراز مرتفع ترین قله های جهان به اهتزار درآورد و نامش را وارد ‘باشگاه هشت هزار متری ها’ کرد.

۲۰۷۲۴+

عظیم عصر چهارشنبه گذشته با چهره سرما- آفتاب سوخته اش در جمع پرشور استقبال کنندگان در فرودگاه شهید مدنی تبریز، پیام آور دنیایی از تلاش و امید برای مردم کشورمان به ویژه مردم آذربایجان بود و شکوفه های خنده همیشگی نشسته بر لبانش، آکنده از خاطرات تلخ و شیرین کوهستان های پربرف و سر به فلک کشیده بود.
‘عظیم’ از آخرین صعودش بر ستیغ ‘لوتسه’ بازگشت تا به مردم سرزمینش نوید دهد که با ایمان به هدف و عزم پولادین می توان فعل ‘خواستن’ را به منصه ظهور رساند.
او را نخستین بار حدود یک دهه قبل در یکی از جلسات شورای دوم شهر تبریز بر روی سن دیده بودم که اعضای شورا می خواستند به پاس کوشش خستگی ناپذیرش برای اهتزاز پرچم سه رنگ کشورمان بر بلندای هیمالیا از او تقدیر کنند.
هر چند حمایت های مالی و معنوی برخی از نهادها به ویژه شهرداری از ‘عظیم’، برنامه وی برای عضویت در باشگاه ‘هشت هزاری ها’ را تسهیل کرد، اما نگاهی به صعودهای برون مرزی انجام شده در طول تاریخ کوهنوردی کشورمان نشان می دهد که موفقیت در ‘دنیای یخی’ بالای شش هزار متری قله ها، مستلزم داشتن خصوصیتی فراتر از امکانات مادی صرف است.
خوشبختانه ‘عظیم’ که می توان او را از نظر توانمندی های فیزیکی به ویژه ظرفیت ویژه شش هایش با ‘کوکوچکا’، اعجوبه کوهنورد لهستانی که جانش را در مسیر فتح هشت هزار متری های هیمالیا نهاد، مقایسه کرد، در طول نزدیک به دو دهه کوهنوردی حرفه ای هرگز اسیر دیو کمبود امکانات و کم لطفی و بی لطفی نهادهای مسوول نشد.
عظیم در طول این سال ها، مانند قله هایی که با وجود طغیان از طریق یخ، کولاک و ریزش بهمن در نهایت ناگزیر از سکوت در برابر فاتح هیمالیا شدند، سربلند ماند و با کنار زدن تمام مشکلات، بر فراز کوه های سر به آسمان سائیده و سفیدبرفی ایستاد تا بهتر تجلی خالق کند.
البته دنیایی که ‘عظیم’ از آن می آید، برای اغلب مردم ناشناخته است؛ دنیای بالای ارتفاع شش هزار متر، دنیایی از شب های ظلمانی، یخ و کولاک مرگبار و شکاف هایی است که سال ها قبل در قله سامانی (کمونیسم سابق) فلات پامیر، پیکر یکی از اسلاف ‘عظیم’ به نام ‘عبدالحسین عزیزی’ را برای همیشه تاریخ در کام خود کشید و آنجا را آرامگاه ابدی وی ساخت.
البته ‘حسین حراستی’ نیز در آن صعود که به سال ۱۳۷۵ شمسی روی داد، جان خود را از دست داد، اما جسد وی یک سال بعد توسط تیم اکتشافی روس به هدایت ‘مسعود آقابالایی’، یکی از سه یار فاتح قله ۷۴۹۵ قله سامانی به عنوان بلندترین قله فلات پامیر، پایین آورده شد.
حال حساب کنید که کدام دست مهربان و چه دعاهایی پشت سر عظیم بود که وی توانست با گذر از خطرات یک دهه عبور از شکاف های یخی، شب مانی های با دمای زیر ۴۰ درجه سانتیگراد، صعود از دیواره های ترسناک و گذر از بهمن هایی با قدرت نابودی یک شهر و حتی حمله داعش به کمپ کوهنوردان، پای بر چهاردهمین قله بالای هشت هزار متر جهان به نام ‘لوتسه’ بگذارد و پرونده دشوار ورود به باشگاه هشت هزارمتری های جهان را مختومه کند.
در تشریح عظمت کار عظیم ‘عظیم’ همین بس که رئیس جمهوری کشورمان نیز در پیام توییتری خود این موفقیت جهانی را به ‘عظیم’ و مردم کشورمان تبریک گفت.
و چه بجا بود این تبریک گفتن دومین شخص کشورمان در شرایطی که علاقه مندان به ‘عظیم’ و افتخارآفرینی او گله مند بودند که بزرگی و شیرینی این رویداد بین المللی ورزشی در شلوغی و هیجان ناشی از انتخابات رنگ باخت و آن گونه که باید انعکاس نیافت.
برای درک عظمت کار ‘عظیم’ و درک مجموعه شرایطی که به موفقیت وی در ورود به ‘باشگاه هشت هزارمتری’ های جهان انجامید، بازخوانی صعودهای وی یک ضرورت است؛
عظیم قیچی‌ساز که متولد ۱۳۶۰ شمسی تبریز است در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵ توانست ۱۳ قله بالای هشت‌هزارمتری را صعود کند؛ او در این فاصله دو بار در سال‌های ۱۳۸۴ (با استفاده از اکسیژن) و ۱۳۹۵ (بدون اکسیژن) به اورست صعود کرد.
عظیم در حالی که صعود به ‘لوتسه’ برای وی طلسم شده به نظر می آمد، سرانجام در ۲۹ اردیبهشت امسال این دیور آرمیده در هیمالیا را نیز به تسلیم واداشت تا به عنوان هفدهمین کوهنورد جهان در صعود بدون اکسژن به ۱۴ قله بالای هشت هزار نام خود را در بین بزرگان این رشته ورزشی مفرخ و خطرناک ثبت کند.
اما بدون شک دستیابی به این موفقیت، دستاورد سال ها تلاش و تجربه آموزی در کوهستان زیبای وحشی بوده است؛ ‘عظیم قیچی‌ساز’، کوهنوردی حرفه‌ای را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرد و نخستین صعود جدی‌ او به قله ماربل وال به ارتفاع شش هزار و ۴۰۰ متر در کشور قزاقستان بود.
‘عظیم’ در سال ۱۳۸۲ در ترکیب تیم ملی بزرگسالان کشورمان برای صعود به قله هشت هزار و ۶۸ متری گاشر بروم ‘۱’ عزام شد ولی اعضای تیم به علت وقوع حادثه برای ‘محمد اوراز’، از ارتفاع هفت هزار و ۸۰۰ متری بازگشت.
‘قیچی‌ساز’ در سال ۱۳۸۳ به قله‌های هفت هزار و ۲۰۰ متری دیران و هفت هزار و ۱۲۷ متری اسپانتیک در پاکستان صعود کرد و سال ۱۳۸۴ در سن ۲۴ سالگی توانست بام جهان اورست به ارتفاعهشت هزار و ۸۴۸ متر را فتح کند؛ در این صعود از کمپ ۴ تا قله جنوبی به ارتفاع هفت هزار و ۸۰۰ متر اکسیژن استفاده شد.
او در سال ۱۳۸۵ صعودی انفرادی و با هزینهٔ شخصی به بلندترین قلهٔ رشته کوه‌های هندوکش به نام ‘نوشاق’ با هفت هزار و ۴۹۵ متر ارتفاع انجام داد و در زمستان همان سال تیم مستقلی برای بانوان تبریز برای صعود به قله آرارات ترکیه تشکیل داد.
‘قیچی‌ساز’ در سال ۱۳۸۷ موفق به صعود به قلهٔ برودپیک به ارتفاع هشت هزار و ۴۸ متر در پاکستان شد و سال بعد در قالب تیم هیات کوهنوردی استان آذربایجان شرقی به عنوان سرپرست و تشکیل‌دهندهٔ تیم موفق به فتح شمالی‌ترین و سردترین قله هفت هزار متری جهان به نام ‘پوبدا’ به ارتفاع هفت هزار و ۴۳۹ متر در تیان شان- قرقیزستان شد.
او در بهار سال ۱۳۸۹ سرپرستی تیمی را به عهده گرفت که موفق به فتح قله دائولاگیری، هفتمین قله مرتفع جهان به ارتفاع هشت هزار و ۱۶۷ متر شد و سپس در تابستان همان سال فاتح نهمین قله مرتفع و دومین قله خطرناک جهان موسوم به نانگاپاربات، ملقب به کوه قاتل، به ارتفاع هشت هزار و ۱۲۵ متر در قراقروم پاکستان شد.
‘عظیم’ در سال ۱۳۹۰ قلهٔ کانچن چونگا، سومین قله بلند جهان، را فتح کرد؛ در تابستان همین سال او توانست به قله‌های گاشربروم ‘۱’ و گاشربروم ‘۲’ از دیگر قله‌های بالای هشت هزار متر صعود کرد؛ در بازگشت از گاشربروم ‘۲’ بود که لیلا اسفندیاری از این قله سقوط کرد و درگذشت.
او در اسفند سال ۱۳۹۰ به همراه یک گروه بین‌المللی، صعود به قله ‘آناپورنا’ در نپال را آغاز کرد و پس از یک تلاش ۵۰ روزه در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به این مهم دست یافت.
این کوهنورد ایرانی در ساعت ۱۰:۵۰ (به وقت محلی پاکستان) روز سه شنبه دهم مرداد ماه سال ۱۳۹۱ موفق شد به فنی‌ترین و سخت‌ترین قله جهان موسوم به ‘کی ۲’ (K2) معروف به کوه وحشی، با هشت هزار و ۶۱۱ متر ارتفاع (دومین قله بلند جهان پس از اورست) در پاکستان صعود کند.
عظیم قیچی ساز هشتم مهرماه ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۴ به وقت ایران در شرایط سخت و برف سنگین به همراه مهدی قلی پور دیگر کوهنورد تبریزی، قله هشت هزار و ۱۶۳ متری ماناسلو در منطقه گورخا را بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی صعود کرد تا عدد صعودهای خود به قلل بالای هشت هزار متری دنیا را به ۱۰ قله برساند.
وی در فروردین ۱۳۹۲ برای صعود به قله ماکالو راهی نپال شد و سرانجام به عنوان اولین ایرانی این قله را در اردیبهشت آن سال فتح کرد؛ در این صعود شیانگ یانگ-لیو، کوهنورد چینی درهنگام بازگشت از قله سقوط کرد و درگذشت.

۲۰۷۲۴

عظیم، شهریور ۱۳۹۲ راهی نپال شد و قله چواویو را هم صعود کرد؛ او در فروردین ۱۳۹۳ برای صعود به قله شیشاپانگما چهاردهمین قله بلند جهان راهی تبت شد و این قله را نیز به زانو درآورد.
وی در فروردین ۱۳۹۴ برای صعود به قله لوتسه، آخرین قله باقی مانده از هشت هزار متری‌ها، راهی هیمالیا شد که با حادثه زلزله در نپال، نیمه تمام ماند و او به ایران بازگشت؛ عظیم در صورت فتح این قله در آن سال، به رکورد فتح ۱۴ قله بالای هشت هزار متر در کمترین زمان دست می‌یافت.
در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ عظیم قیچی ساز موفق شد قله ‘اورست’ را برای دومین بار و این بار بدون استفاده از کپسول اکسیژن صعود کند.
قیچی‌ساز از فروردین ۱۳۹۶ مجددً تلاش خود را برای فتح تنها قله باقی مانده از ۱۴ قله بالای هشت‌هزار متر جهان آغاز کرد و سرانجام در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، موفق به فتح لوتسه شد تا به رؤیای همیشگی خود در این راه پرسنگلاخ و پرخطر دست یابد.
قیچی ساز در حالی موفق به فتح قله هشت هزار و ۵۱۶ متری لوتسه شد که این کار را بدون استفاده از کپسول اکسیژن انجام داد؛ وی پیش تر ۱۳ قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کرده بود و این تنها قله باقیمانده از آن گروه بود؛ عظیم با این صعود نام خود را در تاریخ رشته کوهنوردی جهان جاودانه کرد.
گفتنی است تاکنون در مجموع ۳۶ نفر موفق شده‌اند هر ۱۴ قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کنند؛ از میان این ۳۶ نفر تنها ۱۶ نفر هر ۱۴ قله را بدون استفاده از کپسول اکسیژن و شرپا فتح کرده بودند که قیچی ساز نام خود را به عنوان هفدهمین نفر به جمع آن‌ها اضافه کرد.
و حال ‘عظیم’ است و افتخاری که مسیری گشوده شده برای افتخارآفرینی ها دیگران و تجربه هایی بی بدیل از جنس شکاف یخی، کولاک جانفرسا، ریزش بهمن های غول آسا و جان های بی شماری که در مسیر کشف و صعود قله های بالای هشت هزار متری جهان داده شده است.
در تبیین عظمت کار ‘عظیم’، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که کشورهای پیشرو و صاحب نام رشته مفرح و شاد کوهنوردی برای فتح هر قله هیمالیا، مستند تلویزیونی ویژه تولید می کنند و فاتحانی در مقام ‘عظیم’ را بر صدر می نشانند و ارج فراوان می گذارند؛ به امید سلامت ‘عظیم’ و تداوم راهی که برای نسل های آینده کشوده است.

دیدگاه شما

  • مطالب تصادفی


  • پر بازدیدها