شما در حال مشاهده نسخه قدیمی سایت مهدنیوز می باشد.

8521_723

8735_132
 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۲۸ ق٫ظ

نگاهی به شروط ده گانه عربستان برای قطر و شروع همزمان جنگ روانی

در حالی که از شب گذشته چندین منبع اقدام به انتشار محتوایی مبنی بر تعیین شروط ده گانه از سوی عربستان برای قطر کردند، اما ساعاتی طول کشید تا این اخبار تقریبا حالت رسمی به خود بگیرد. شروطی که ملک سلمان در دیدار با امیر کویت برای قطر تعیین کرده از جمله شامل قطع روابط دیپلماتیک با ایران میشود.

۷۳۲۹۷۲_۳۰۰
در حالی که از شب گذشته چندین منبع اقدام به انتشار محتوایی مبنی بر تعیین شروط ده گانه از سوی عربستان برای قطر کردند، اما ساعاتی طول کشید تا این اخبار تقریبا حالت رسمی به خود بگیرد. شروطی که ملک سلمان در دیدار با امیر کویت برای قطر تعیین کرده از جمله شامل قطع روابط دیپلماتیک با ایران میشود.

به گزارش «تابناک» شب گذشته امیر کویت با هدف میانجی گری میان عربستان سعودی و قطر روانه ریاض پایتخت آل سعود شد و ظاهرا آنچه از این میانجی گری نصیب قطر شده است شروطی ده گانه است که عربستان برای اجرای آنها تنها ۲۴ ساعت به قطر مهلت داده است.

نگاهی به شروط ده گانه عربستان برای قطر و شروع همزمان جنگ روانی

از همان ابتدا نیز مشخص بود که موضوع میانجی گری در مورد بحران قطر تنها یک ژست سیاسی است و تلاشی ناکام خواهد بود زیرا حجم و میزان یورش به قطر تنها در عرض یک هفته آشکارا بیان میکرد که بحرانی که عربستان و ائتلاف این کشور برای قطر رقم زده اند به خوبی از قبل برنامه ریزی شده بوده و قرار نیست به راحتی فروکش کند.

ده شرطی عربستان برای قطر تعیین کرده است به این شرح است:

۱ – توقف حمایت از “گروه هاى تروریستى” ۲ – اخراج عناصر ضد شوراى همکارى از قطر ۳ – اخراج تمام اعضاى اخوان المسلمین از قطر ۴ – اخراج تمام اعضاى حماس از قطر ۵ – بلوکه کردن حساب تمام اعضاى حماس و توقف ارتباط با آنها ۶ – توقف دخالت در امور داخلى مصر ۷ – اخراج عناصر ضد شوراى همکارى از قطر ۸ – توقف پخش شبکه الجزیره ۹ – عذرخواهى رسمى از اعضاى شوراى همکارى به دلیل “توهین هاى الجزیره” ۱۰ – تعهد قطر به پایبندى به سیاست هاى شوراى همکارى و خوددارى از اقدامى بر خلاف این سیاست ها.

این شروط که تنها ۲۴ ساعت برای اجرای آنها از سوی ملک سلمان به قط مهلت داده شده، به نظر میرسد که برای قطری ها اجرایی نباشد و حداقل بخش مهمی از آن از جمله قطع ارتباط با ایران و توقف پخش شبکه الجزیره (تنها و مهمترین بازوی رسانه ای و اثر گذاری بر افکار عمومی قطر) به سادگی مورد پذیرش قرار نگیرد. در خوشبینانه ترین حالت میتوان عنوان کرد که قطر میتواند به شکلی انتخابی تعدادی از این شروط را طی ۲۴ ساعت به اجرا بگذارد.

آنچه اما از این شروط میتوان برداشت کرد، صرف نظر از اجرایی شدن یا نشدن آنها، این است که عربستان عملا با این شروط نشان داده است که خواهان تبدیل کردن قطر به بحرینی دیگر در خلیج فارس است: خلع قطر از هرگونه قدرت تصمیم سازی مستقل در سیاست خارجی و تبعیت کامل از دستورکار امنیتی و سیاسی و سیاست خارجی عربستان سعودی در خلیج فارس.

به عبارت دیگر عربستان با قطر به دنبال یک Reset میگردد. بازگشتی به شرایط قبل از ۱۹۹۵ و کودتای سفید در قطر. اما این همه ماجرا نیست. آنچه میتوان به خوبی از شروط عربستان دریافت این است که پشت همه این شروط دست اسرائیل و آمریکا نیز به خوبی قابل مشاهده است و میتوان به سادگی حدس زد که ترامپ در سفر خود به ریاض حامل درخواست اسرائیل برای اخراج سران حماس از قطر بوده است.

به شکلی جالب توجه بازی روانی عربستان حین تعیین این شروط نیز آغاز شده است. عهادل الجبیر به صراحت سخن از اقدام نظامی کرده است و گفته امیدوار است که عربستان مجبور به اقدام نظامی در خصوص قطر نباشد.

نگاهی به شروط ده گانه عربستان برای قطر و شروع همزمان جنگ روانی

وی که در یک نشست خبری در پاریس صحبت می‌کرد، گفت قطر باید از حمایت از حماس و اخوان المسلمین دست بردارد تا به ثبات خاورمیانه کمک کند. او با اشاره به محاصره دریایی، هوایی و زمینی قطر، گفت این تصمیمات هزینه زیادی را به دوحه تحمیل می‌کند و معتقدیم که منطق و عقلانیت قطری‌ها را به برداشتن گام‌های درست متقاعد می‌کند.

وی افزود: تصمیماتی که گرفته شده، بسیار قدرتمند هستند و هزینه بسیار زیادی برای قطر خواهند داشت. فکر نمی‌کنیم که قطری‌ها بخواهند این هزینه ادامه داشته باشد. وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا اگر قطر تغییر رفتار ندهد، ممکن است اقدامات نظامی علیه این کشور در دستور کار قرار گیرد، گفت: امیدوارم این اتفاق نیافتد.

کاملا مشخص است که عربستان با تعیین شروط سخت و شدید برای قطر و در همان حال تهدیدات اینچنینی به احتمال هرچند اندک اقدام نظامی، به دنبال چه چیزی میگردد. اکنون عربستان عملا قطر را بر سر یک دوراهی ناگزیر قرار داده است و بازی را شروع کرده که میتواند مخاطرات، ریسک و هزینه های زیادی در پی داشته باشد.

دیدگاه شما

  • مطالب تصادفی


  • پر بازدیدها