شما در حال مشاهده نسخه قدیمی سایت مهدنیوز می باشد.

8521_723

8735_132
 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۷ ب٫ظ

میراث فرهنگی مسئول ساخت‌وساز در ارگ علیشاه

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی معتقد است، میراث فرهنگی مسئول ساخت‌وساز در محوطه‌ ارگ علیشاه تبریز است.

ارگ-علیشاه

بنابر گزارش‌های پیشین از آخرین فعالیت‌ها در ارگ علیشاه، سعید شبستری – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی- اخیرا در نامه‌ای خطاب به مدیریت اداره میراث فرهنگی استان، خواستار توقف عملیات خاک‌برداری شده است.

 

او در این نامه نوشت: پیرو حوادث و اتفاقات بوجود آمده در خصوص انجام عملیات خاک‌برداری از محوطه مجموعه تاریخی ارگ علیشاه تبریز که منجر به اعتراضات گسترده اقشار مختلف مردم و موجب تحریک و سوءاستفاده عوامل معاند نظام گردیده است، و برابر شواهد و اطلاعات مستند به دست آمده مبنی بر عدم مدیریت صحیح و مناسب آن اداره، حسب دستور استاندار محترم لازم است ضمن توقف عملیات خاکبرداری و حافظت کامل از این بنای تاریخی از طرف سازمان متبوع، مِن‌بعد از هرگونه عملیات تخریبی بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی استان جلوگیری به عمل آید.”

 

در همین راستا، روز شنبه (۲۲ آبان) «شبستری» در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه مسئولیت هر ساخت‌وساز در محوطه‌های بناهای تاریخی بر عهده اداره کل میراث فرهنگی استان است، اظهار کرد: هر بنای تاریخی برای خود حریمی دارد که به صورت قانونی مصوب شده است؛ به همین خاطر اداره‌کل میراث فرهنگی استان باید در اولویت اول بررسی کند که آیا آن ساخت و ساز در حریم بنا است یا خیر و در ادامه از آسیب دیدن یا ندیدن بنا در صورت آن عملیات ساخت و سازی اطمینان حاصل کند.

 

او ادامه داد: این کارشناسی‌ها و صدور مجوزهای لازم از طرف میراث فرهنگی و شهرداری، باید پیش از شروع این عملیات انجام شود که این روند در مسئله احداث پارکینگ طی نشده بود. به همین جهت طبق دستور استاندار به مدیر اداره کل استان، عملیات موقتا متوقف شد و در همان حال تیمی هشت نفره به دستور مدیر میراث فرهنگی سازمان برای کارشناسی محوطه به تبریز آمدند و جمع‌بندی گزارش‌های خود را به زودی اعلام خواهند کرد.

 

«ارگ علیشاه» تبریز قدمتی ۷۰۰ ساله دارد و پس از فراز و نشیب‌های تاریخی بسیار، در سال ۷۵ مصلایی برای مردم این شهر در این محوطه تاریخی احداث شد. پس از ۲۰ سال، در هفته گذشته، خبر از شروع اقدامات ساختمانی برای احداث یک پارکینگ توسط همان بنیاد مذکور در آن محوطه مطرح شده است.

 

انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهر تبریز در این‌باره نامه‌ای به معاونت سازمان میراث فرهنگی نوشت و از او توقف این عملیات را خواست. در پی آن مرتضی آبدار – مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی –  در مصاحبه‌ای اعلام کرد که “هیچ ساخت و سازی خارج از ضوابط میراث فرهنگی در حریم ارگ انجام نخواهد گرفت.” محمدحسن طالبیان نیز در واکنش به این ماجرا، عملیات ساختمانی را موقتا متوقف کرد و گروهی از کارشناسان را برای بررسی لایه‌های تاریخی این محوطه به آن منطقه اعزام کرد. بنا بر به رخدادهای اخیر به نظر می‌رسد تکلیف احداث محوطه ارگ علیشاه در این هفته مشخص شود.

دیدگاه شما

  • مطالب تصادفی


  • پر بازدیدها