شما در حال مشاهده نسخه قدیمی سایت مهدنیوز می باشد.

8521_723

8735_132
 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۶ ق٫ظ

کاهش سرانه هزینه توریست‌ها در ترکیه

بحران در صنعت توریست ترکیه باعث کاهش چشمگیری در درآمد این بخش شده است.

ترکیه

صنعت توریست ترکیه که در ماه‌‌های جولای، آگوست و سپتامبر در اوج فعالیت خود قرار داشت، با ۳۲.۷ درصد کاهش، به ۸.۳ میلیارد دلار رسید، در حالی که درآمد توریسم در بازه زمانی مشابه سال گذشته، برابر۱۲.۳ میلیارد دلار بود.

با طرح‌‌های تخفیفی اعمال شده به عنوان راهکاری برای جذب مشتری، هزینه سرانه توریست که در سه ماهه سوم سال گذشته میلادی برابر ۷۰۶ دلار بود، امسال در بازه مشابه به ۶۸۶ دلار کاهش یافت که تُرک‌‌های مقیم خارج با بالا نگه داشتن هزینه‌‌‌های خود، این میزان را به تعادل رساندند.

هر توریست خارجی که در سال گذشته در ترکیه به طور متوسط ۶۷۰ دلار خرج می‌‌‌‌‌‌‌کرد امسال ۶۲۲ دلار هزینه کرده که این به معنای کاهش ۵۰ دلاری سرانه درآمد ترکیه از توریست‌‌‌‌های خارجی می‌‌باشد.

این در حالی است که شهروندان تُرک مقیم از خارج از کشور در سال گذشته به طور متوسط به ازای هر فرد ۸۸۱ دلار خرج می نموده‌‌‌اند که این میزان امسال به ۹۰۱ دلار افزایش یافته و باعث تقلیل ۲۰ دلاری در کاهش ۵۰ دلاری سرانه مخارج توریست شده است.

در ۳ ماهه سوم سال جاری میلادی هزینه‌‌های توریست‌‌های خارجی و داخلی برای خوراک از ۲.۴ میلیارد دلار به ۱.۹ میلیارد دلار، اقامت از ۱.۵ میلیارد به ۸۸۵ میلیون، پوشاک و کفش از ۱ میلیارد دلار به ۸۹۱ میلیون دلار، کاهش یافته است.

با بررسی آمار ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی متوجه کاهش ۳۰.۸ درصدی درآمد صنعت توریسم و رسیدن آن به میزان ۱۷.۲ میلیارد دلار می‌‌شویم و این در حالی است که درآمد ترکیه از صنعت توریست در ۹ ماهه نخست سال گذشته میلادی، برابر ۲۴.۹ میلیارد دلار بوده و این یعنی از دست دادن ۷.۷ میلیارد دلار در صنعت توریست ترکیه در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی که باعث بروز مشکلات عدیده‌‌ای در اقتصاد این کشور شده است.

گفتنی است، ترکیه به علت قرارگرفتن در معرض حملات تروریستی متعدد، جنگ و شرایط نا امن داخلی و از سوی دیگر تنش با روسیه و سیاست‌‌های غلط سران کشور در حوزه داخلی و بین‌‌الملی، شاهد رکود بزرگی در یکی از پردرآمدترین صنایع خود شده که در سال‌‌های گذشته، رشد بالایی داشته و از دلایل تبدیل شدنش به یکی از ۲۰ کشور دارای اقتصاد برتر جهان بوده است.

صنعت توریست ترکیه علاوه بر درآمدزایی بالا برای کشور، باعث جلب سرمایه گذاری‌‌های انبوه خارجی و سرعت بخشیدن به چرخ‌‌های صنعت و اقتصادش می‌‌شد که با رکود به وجود آمده سبب بروز مشکلاتی در این زمینه‌‌ها گشته است.

البته، نباید افرادی که کار خود را به علت رکود موجود درتوریسم از دست داده‌‌اند، نادیده گرفت که از یک طرف باعث افزایش بیکاری و رشد آمار بزه در جامعه شده و از سوی دیگر باعث بروز مشکلات اجتماعی-خانوادگی از جمله رشد طلاق گریده است.

صنعت توریست ترکیه به علت پویایی بالا، باعث رشد فزاینده امکانات شهری و رفاه نسبی اجتماعی در این کشور می‌‌باشد و علاوه بر آن به علت فصلی بودن این صنعت، باعث جذب تعداد انبوهی از کارگران فصلی و افراد جویای کار فصلی که اغلب دانش آموز و دانشجو هستند، شده است.

همچنین، با ورود توریست‌‌ها به شهرهای توریستی- تفریحی، مشاغل زیادی به طورمستقیم و یا غیرمستقیم از حضور آن‌‌ها بهره‌‌مند می گردند و همین امر باعث افزایش سرانه درآمد در بسیاری از رده‌‌های شغلی در صنف های مختلف می‌‌گردد که ترکیه با کاهش آمار توریست، در حال تجربه رکود اقتصادی را در بسیاری از شغل‌ها، می‌‌باشد.

جالب است بدانید که تحلیل گران و اقتصاددانان تُرک خود معترف این قضیه هستند که با شرایط موجود و تغییر اذهان عمومی در خارج از کشور در رابطه با محیط نا امن ترکیه، این رکود تا سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت و تنها در صورت داشتن یک برنامه جامع است که می‌‌توانند از این رکود به سلامت خارج شوند و عرصه را به همسایه های خود نبازند!

دیدگاه شما

  • مطالب تصادفی


  • پر بازدیدها