شما در حال مشاهده نسخه قدیمی سایت مهدنیوز می باشد.

8521_723

8735_132
 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ | ۹:۴۲ ق٫ظ

ایران به جایگاه سومین تولیدکننده نفت اوپک صعود کرد

جمهوری اسلامی ایران در ماه مه میلادی سومین تولید کننده عمده نفت در سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) شد و از امارات متحده عربی پیشی گرفت.

اوپک

رسانه های بین المللی سه شنبه شب به نقل از گزارش ماهیانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت -اوپک- نوشتند: ایران در ماه مه روزانه دو میلیون و ۸۴۵ هزار بشکه نفت تولید کرد و پس از عربستان سعودی و عراق در ردیف سوم قرار گرفت.

تولید امارات متحده عربی دو میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه در روز بود. عربستان سعودی و عراق به ترتیب با ۱۰ میلیون و ۱۰۷هزار و سه میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز دو تولید کننده پیشگام بودند.

بنابر این گزارش، در ماه مه میانگین مجموع تولید نفت خام اوپک ۳۰ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز بود، که ۲۴ هزار بشکه بیشتر از ماه آوریل است.

ایران پیش از تحریم های عمده، دومین تولید کننده نفت اوپک بود و پس از تحریم ها به جایگاه چهارم در این سازمان سقوط کرد.

سهم نفت خام اوپک در مجموع تولید جهانی در ماه مه با اندکی افزایش به ۳۲ ممیز ۹ دهم درصد افزایش یافت.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفته است، تولید نفت ایران ظرف شش ماه پس از لغو تحریم های غرب می تواند یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

زنگنه این پیش بینی را در همایش دو روزه اوپک در وین در روزهای سوم و چهارم ژوئن عنوان کرد.

گزارش سالانه اوپک همچنین حاکی است، تولید نفت این سازمان در سال ۲۰۱۴ به طور میانگین ۳۰ میلیون و ۷۰ هزار میلیون بشکه و در سال ۲۰۱۵ تاکنون حدود ۳۱ میلیون بشکه در روز نفت بوده است.

همچنین، تولید سال ۲۰۱۴ این سازمان نسبت به سال پیش از آن، ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و سهم آن از تولید جهانی نفت نیز از۳۳ و نیم میلیون بشکه به۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

بر اساس گزارش دیگری «وال استریت ژورنال» نیز نوشت: ارزش صادرات نفت اوپک از یک تریلیارد و ۱۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳، به ۹۹۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرد. با سقوط آزاد قیمت نفت در سال ۲۰۱۴، سطح قیمت ها از بیش از ۱۱۴ دلار در اواخر تابستان، به کمتر از ۶۰ دلار در پایان سال مذکور رسید.

دیدگاه شما

  • مطالب تصادفی


  • پر بازدیدها